Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny to kwartalnik wydawany do roku 2017 przez Komitet Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk, a od roku 2018 przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Polską Akademię Umiejętności. Pod tym tytułem, pismo kontynuuje tradycje Przeglądu Polonijnego, który ukazał się po raz pierwszy w 1975 roku z inicjatywy ówczesnego Komitetu Badania Polonii PAN.

Od samego początku Przegląd Polonijny (najpierw półrocznik, a od 1978 roku kwartalnik) był pismem interdyscyplinarnym, w którym dzieje i przemiany funkcjonowania skupisk polonijnych analizowano w kontekście szeroko rozumianych procesów migracji i stosunków etnicznych. Rozszerzony tytuł informuje o faktycznym zakresie tematycznym zamieszczanych publikacji.

W czasopiśmie publikowane są teksty dotyczące przeszłych i współczesnych procesów migracji międzynarodowych oraz przeobrażeń, jakim podlegają skupiska imigrantów w miejscu zamieszkania oraz dotyczące wszelkich aspektów procesów migracji, od zagadnień polityki migracyjnej oraz stosunku władz państwowych do migrantów, po kwestie tożsamości zbiorowej oraz indywidualnej. Zgodnie z wieloletnią tradycją pisma, uwzględnione są w nim także zagadnienia mniejszości narodowych.

Czasopismo jest umieszczone na listach CEJSH i ERIH+.

Kontakt do redakcji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Od 2018 roku kwartalnik ukazuje się w internecie na nowej stronie:

http://www.ejournals.eu/Studia-Migracyjne/

 

Redakcja i rada programowa

Informacje dla autorów / Author guidelines

Numery kwartalnika do roku 2017 włącznie

Recenzenci zewnętrzni

Tryb recenzowania artykułów złożonych do druku

Information in English